K dosiahnutiu úspechu neexistujú žiadne skratky. Ale zopár tipov o tom, aký postoj od začiatku zaujať, aspoň správne nakopne.
10 tipov Richarda Bransona ako podnikať úspešne“

 1. Nasleduj svoje sny.
  Život bude oveľa krajší, ak sa budeš venovať svojim vášňam. Ľudia, ktorí robia to, čo milujú, si užívajú život oveľa viac než ostatní, pretože jednoducho idú za svojimi snami.
 2. Konaj dobro.
  Ako v osobnom živote, tak aj v biznise. Firmy majú povinnosť sa starať. Dlhujú to komunite, zamestnancom, zákazníkom, všetkým. Úžasné je, že to aj dobre vplýva na podnikanie – tak na čo ešte čakáš?
 3. Ver svojim ideám, daj tomu všetko.
  Nasadenie pre Tvoj biznis a osobné ciele môže byť rozhodujúce pre tvoj úspech, či neúspech. Nenechaj sa slepo vtiahnuť do sledovania zisku a prosperity. Ak sa budeš sústrediť na to, v čom si najlepší, je viac ako pravdepodobné, že ostatné skôr či neskôr príde.
 4. Bav sa a buď si istý, že členovia tvojho tímu sa bavia tiež.
  Zábava je jedným z najdôležitejších – a podceňovaných – súčastí každého úspešného podnikania. Ak ťa to nebaví, je pravdepodobne čas skúsiť niečo iné. Ak je práca zábavou pre zamestnancov, starajú a o zákazníkov s nasadením, majú svoju prácu radi a robia ju dobre. Pracujte s ľuďmi, ktorí hľadajú to najlepšie v druhých, ktorí radšej chvália, než kritizujú, a ktorí naozaj milujú to, čo robia.
 5. Nevzdávaj sa.
  Počas každého dobrodružstva, ktoré som zažil – či už to bolo zakladanie firiem, let okolo sveta alebo pretek cez oceán na motorovom člne – som čelil ťažkým momentom, kedy najjednoduchšie bolo hodiť uterák do ringu a odísť. Ale budeš sa diviť, čo môžeš dosiahnuť tým, že sa budeš húževnato držať svojich cieľov. Ak spadneš, postav sa, opráš kolená a skús to znova.
 6. Počúvaj, rob si veľa poznámok a neprestávaj si dávať nové výzvy.
  Ak si nezapíšeš svoje (aj iných) spontánne myšlienky, môžu zmiznúť mihnutím oka. Rob si zoznamy, znač si svoje ciele. A nezabudni počúvať viac a hovoriť menej. Budeš prekvapený aké bariéry vie taká „kultúra počúvania“ prekonať.
 7. Deleguj a tráv viac času so svojou rodinou.
  Umenie delegovať je jednou z kľúčových vecí, v ktorých musí podnikateľ vynikať. Ideálne je najať si „svoje slabé stránky.“ Spolupráca s ľudmi, ktorí majú na starosti úlohy, v ktorých ty nie si veľmi dobrý, ti umožní venovať sa viac rozvoju a budúcnosti firmy. Táto stratégia tiež umožňuje stráviť viac času s rodinou, čo je najdôležitejšie zo všetkého.
 8. Komunikuj, spolupracuj a komunikuj viac.
  V jednoduchosti je krása. Hlavne – pracuj a bav sa s ostatnými. Huby môžu rásť v tme a takmer z ničoho, ale s ľuďmi to tak nefunguje. Spoluzakladateľ Apple Steve Jobs a spoločnosti ako Pixar si zakladali na otvorenom pracovnom prostredí, ktoré podporuje miešanie a zdieľanie vízií – tiež potrebuješ takú atmosféru.Vypni laptop a mobil a choď von.
 9. Neseď pred obrazovkou celý deň. Vypni všetko a chodievaj pravidelne von. Ak si túto časť svojho života zanedbával, začni vo svojom okolí, postupne rozšír svoje zorné pole. Je toľko fascinujúcich ľudí, ktorých môžeš stretnúť, toľko vzrušujúcich dobrodružstiev, toľko výziev, že nie je času nazvyš. Ako sa hovorí: Život nie je generálka.
 10. Rob to, čo máš rád a vracaj sa vždy do svojej kuchyne. Pokiaľ si obklopený ľuďmi, ktorých máš rád a robíš to, čo máš rád, naozaj nezáleží na tom, kde žiješ, alebo koľko peňazí zarábaš. Keď sme sa na ostrove Necker Island, moja rodina má tendenciu tráviť väčšinu času spolu v kuchyni. Ak máš strechu nad hlavou a partnera, ktorého miluješ, naozaj nepotrebuješ oveľa viac.